Dej každému dni šanci, aby se mohl stát tím nejkrásnějším ve Tvém životě.

Nádhera mého života... Asi tušíte, o čem bude tento blog...ano, správně, o všech radostech a nádherách mého života. Osobně se považuji za nejšťastnějšího člověka na světě. Najdete zde všechno, co mě více či méně zajímá a co tvoří můj život, s jedinou výjimkou, a tou jsou Orlické hory. Věnovala jsem jim samostatný blog, který najdete pod tímto odkazem: Po západu slunce... Potěšíte mě, když se budete vracet a nalézat zde inspiraci pro svůj život.

Vaše Lady In Brown


Fílé, zázrak zachráněný z vody

18. března 2017 v 10:14 | Lady In Brown |  Egyptologie
Fílé byl ostrov na Nilu. Zázrak vzkříšený člověkem 20. století, který jej předtím přivedl na pokraj záhuby.

Ostrov Fílé, pyšně se rozkládající před prvním nilským kataraktem, byl téměř 400 metrů dlouhý a 135 metrů široký. Ostrov se nalézal v okrajové části Egypta, jak naznačuje i jeho jméno, které je řeckým přepisem egyptského paalek, "hranice". Jeho pamětihodnosti se datují do ptolemaiovské a římské doby.

Na místě starší svatyně bohyně Eset nechal panovník Ptolemaios Filadelfos vystavět velký Esetin chrám, který patřil mezi nejkrásnější stavby své doby. Toto magické místo bylo doslova prodchnuto přítomností hrdinů egyptské mytologie. Na částečně zatopeném ostrůvku Bigga jižně od Fílé se totiž nacházel jeden z abatonů - míst, na které dopadly části Usirova těla a na něž nesměla vkročit noha smrtelníka. Místní označení Fílé, Kasr Amas al-Wogud, "zámek Amase al-Woguda", je zase inspirováno hrdinou Tisíce a jedné noci Amasem al-Wogudem, který podle egyptské verze následoval svou milou až do této rajské zahrady.

Největší rozkvět ostrova nastal v 1. stol. po Kr. Dlouho to byl také ostrůvek odporu vůči křesťanství. Esetin kult, který v římské době nabyl na významu, přitahoval až do druhé poloviny 5. stol. zástupy poutníků mířících sem z nejvzdálenějších koutů Říše. Chudí i mocní přicházeli vzdát bohyni úctu.

Na reliéfech v Traianově kiosku, který sloužil jako stanoviště posvátné bárky při náboženských procesích, se nechal sám císař zpodobnit, jak vzdává úctu Esetě, Usirovi a Horovi. Na začátku 6. stol. vyslal císař Justinián byzantské oddíly pod velením Namesse Kamsarakana, aby uzavřeli Esetin chrám a zahájili v Núbii evangelizaci. V roce 535 zasvětil biskup Theodor chrám, tehdy již změněný na kostel, svatému Štěpánovi.

Poprvé byl ostrůvek Fílé ohrožen v roce 1902 po dokončení první Asuánské přehrady. Od té doby býval deset měsíců v roce zaplavován vodami stoupajícího Nilu.

Vždy po vypuštění nádrže rozkvetly na ostrově zasvěceném bohyni Eset načas květiny a objevili se turisté. V roce 1907 se námořní důstojník, spisovatel a člen Francouzské akademie Pierre Loti plavil na pozvání chedíva po řece. Po spatření tohoto zázraku byl zcela u vytržení. Již tehdy se hovořilo o dalším zvýšení přehrady, což by mělo pro ostrůvek katastrofální následky. Jako by prorokoval, co se stane o 60 let později, varoval ve Smrti Fílé: "Angličané zvednou Nilskou přehradu o dalších šest metrů. Esetina svatyně se tak zcela potopí, většina antických núbijských chrámů bude rovněž pod vodou a horečky zachvátí celou zem. Ale když to umožní založit úrodné bavlníkové plantáže!" Když se na počátku šedesátých let rozhodlo o výstavbě Vysoké asuánské přehrady, Fílé hrozilo, že navždy zmizí ve vodách Násirova jezera. Navíc eroze způsobené každodenními změnami hladiny vody mohly celý komplex definitivně odsoudit k záhubě.

Ovšem díky zásahu UNESCO byly památky na Fílé zachráněny. Všechny stavby byly kvádr po kvádru rozloženy a znovu sestaveny na sousedním ostrůvku Agilkija. Usir ze svého zaplaveného hrobu i nadále dohlíží na Eset, která mu pomohla dosáhnout věčného života a zůstala mu ve všech časech věrná.

Záchrana komplexu na ostrůvku Fílé trvala od roku 1972 do roku 1980. Ostrůvek Agilkija ležící 300 metrů od původního místa byl upraven tak, aby na něj mohly být umístěny všechny památky. Ostrov byl zvětšen a změnil se i jeho tvar, by se co nejvíce přiblížil topografii Fílé. Stavby byly nejprve izolovány od vody provizorní 15 metrů vysokou nepropustnou stěnou. Pak byly jednotlivé kvádry očíslovány, rozebrány, převezeny a znovu sestaveny v novém areálu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuji za Vaši návštěvu na mém blogu a potěšíte mě, vrátíte-li se dříve či později opět.