Dej každému dni šanci, aby se mohl stát tím nejkrásnějším ve Tvém životě.

Nádhera mého života... Asi tušíte, o čem bude tento blog...ano, správně, o všech radostech a nádherách mého života. Osobně se považuji za nejšťastnějšího člověka na světě. Najdete zde všechno, co mě více či méně zajímá a co tvoří můj život, s jedinou výjimkou, a tou jsou Orlické hory. Věnovala jsem jim samostatný blog, který najdete pod tímto odkazem: Po západu slunce... Potěšíte mě, když se budete vracet a nalézat zde inspiraci pro svůj život.

Vaše Lady In Brown


Dubnová Xantypa a HISTORY revue

29. března 2017 v 22:51 | Lady In Brown |  Knihy, časopisy a knihovna
Xantypa

Dubnová Xantypa přišla dřív, než jsem čekala...a opět je plná zajímavého počtení. Mě zaujala především vzpomínka na před pár dny zesnulého kardinála Vlka, ačkoliv jsem byla zklamaná z toho, že to bylo jen na dvoustraně a vlastního textu, který byl střípky z nedávného rozhovoru, který s ním ještě udělali, tam bylo tak na třetinu. Zbytek zabralo několik fotografií. To bylo první, co jsem přečetla. Pak jsem si nalistovala rozhovor s kynologem Jaroslavem Sedlákem, který cvičí záchranářské psy. Ten mám ještě nedočtený... Další zajímavé kousky: pašijové hry ve Slovinsku, Velikonoce v Horní a Dolní Lužici, režisér Hynek Bočan, herečka Magdaléna Borová, Leoš Válka a jeho DOX, rozhovor o knize Rubikova kostka...mimochodem, týká se protikomunistického protestu v Plzni v červnu 1953. No, bude toho určitě ještě víc...Xantypa stojí za přečtení, kromě rubriky Hvězdy o nás, celá.

A tady přidávám editorial šéfredaktorky Michaely Gübelové: Vážení a milí, mám radost, že jsme uzavřeli spolupráci s Centrem současného umění DOX. Je to galerie mimořádná, za pár let existence si získala mezinárodní věhlas. Na ploše šesti tisíc metrů čtverečních pořádá významné světové výstavy, divadelní performance, vzdělávací pořady i další akce. A za tím vším stojí Leoš Válka, drobný muž s mohutnou vizí, kterého si velice vážím (a zdaleka nejen já). Emigroval, od roku 1981 žil v Austrálii, a po revoluci se světoběžník s mnoha zkušenostmi do Čech vrátil. Přeměnil starou fabriku v krásnou moderní architekturu, založil galerii a je jejím ředitelem. Dlouho o galerii snil, a dříve než DOX v pražských Holešovicích vybudoval, inspiroval se v nejslavnějších výstavních domech nejen v Evropě. Jak centrum vznikalo a jak se předtím vyvíjel dobrodružný život Leoše Války v emigraci, to se dozvíte v rozhovoru, který s ním vedla Magda Šebestová. Občas se domů z redakce vrátím tak nějak vycucnutá, ten pocit asi znáte všichni. V takovém případě si ráda jako relax pustím dobrý film. Stalo se mi to nedávno, zkusila jsem televizi. Kriminalista: Stíny minulosti, další: Na stopě, přecvakávám: Vražedná čísla, následující: Smrt na dálnici, přepínám: Castle na zabití, cvakám dál: Vymítač ďábla, další program: kriminálka Oddělení kybernetiky, Slovenská vlna: Vrah zo záhrobia, ještě přepínám: Stíny horkého léta - žádná idylka, zkouším poslední program, který mám: Dobývání Měsíce - což mi zní taky příliš agresivně. Žádná něha, žádné dobré drama, žádná komedie, jen zločiny a vraždy… Takže i když živím, přepínat už nemám na co… abych parafrázovala scénu z Knoflíkářů. Jestli se vám zdá, že přeháním, mrkněte na internet a snadno zjistíte, že přesně takový byl televizní program českého okruhu 13. března. Předtím samozřejmě "nakládačka" všech negativních zpráv z domova i ze světa. Sáhla jsem tedy po dobrém filmu na CD a přitom si pomyslela, jak hezkou práci my v Xantypě děláme, když se naopak snažíme představovat osobnosti, které něco dokázaly, dělají takové činy, aby bylo na světě líp, myslí pozitivně a jsou na světě rádi v tom vyměřeném čase. V této Xantypě je to např. pěvkyně Dagmar Pecková, režisér Hynek Bočan, autor komiksů Karel Jerie nebo slovenský publicista Alexander Balogh, který napsal knihu o čestném muži Jánu Langošovi, ten už ale mezi námi bohužel není, právě tak, jako kardinál Miloslav Vlk…

Krásné jaro s Xantypou vám přeje

Michaela GübelováHISTORY revue

HISTORY revue jsem si koupila v pondělí, protože na obálce se opět psalo o mém oblíbeném tématu, nacismu a 2. světové válce. A našla jsem tam několik článků na toto téma. Např. Malá válka - Podvedl Hitler Slováky?, 9. díl seriálu Slavné manželské páry o Adolfu Hitlerovi a Evě Braun, či o Stalinově neuskutečněném vojenském útoku na Německo. Za zmínku ale stojí i další články, např. o útěcích za železnou oponu, nejkrásnějších hradech Evropy, zlatých horečkách nebo o otci telegrafu a lístku na Titanic. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdenka Zdenka | Web | 30. března 2017 v 7:56 | Reagovat

Já jsem teda případ, jediný časopis, který si kupuji je Chatař&chalupář ;-)  :-) Jedna z posledních knížek, kterou jsem přečetla byla Léto 1939 a chvíli mi to dalo než jsem ji přečetla :-? Za to Norské dřevo od Haruki Murakami, jsem řečetla za dva dny :-)

2 Veronika Veronika | E-mail | Web | 30. března 2017 v 9:49 | Reagovat

[1]: Proti gustu žádný dišputát, Zdeni. :-) Já jsem zase knižní i časopisecký maniak. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuji za Vaši návštěvu na mém blogu a potěšíte mě, vrátíte-li se dříve či později opět.