Dej každému dni šanci, aby se mohl stát tím nejkrásnějším ve Tvém životě.

Nádhera mého života... Asi tušíte, o čem bude tento blog...ano, správně, o všech radostech a nádherách mého života. Osobně se považuji za nejšťastnějšího člověka na světě. Najdete zde všechno, co mě více či méně zajímá a co tvoří můj život, s jedinou výjimkou, a tou jsou Orlické hory. Věnovala jsem jim samostatný blog, který najdete pod tímto odkazem: Po západu slunce... Potěšíte mě, když se budete vracet a nalézat zde inspiraci pro svůj život.

Vaše Lady In Brown


Sládkova rodina

21. ledna 2017 v 23:01 | Lady In Brown |  Knihy, časopisy a knihovna
Dnes jsem dočetla Sládkovu rodinu od Vlasty Pittnerové a mohu říci, že je to jedno z nejlepších děl, jaké jsem od ní zatím měla možnost číst.

Sládkova rodina je román o 217 stranách formátu A6. Líčí život rodiny pana starého Podzimka a je situován do Žďárských hor 19. století, částečně i do Prahy. Děj začíná úmrtím paní Podzimkové, která po sobě zanechává šest dětí, čtyři dcery a dva syny, manžela a také starou matku.

Krátce po pohřbu matky nejstarší syn Arnošt, který nejeví žádné chuti k tomu, aby pokračoval v rodinné pivovarnické tradici, zato si myslí na Karolinku Janákovu, dceru bednáře, který je v pivovaru zaměstnán, a k tomu pomýšlí na dráhu učitelskou nebo uměleckou coby houslista, uteče z domu, kde se o své budoucnosti nepohodl s otcem. Zamíří ke známému knězi, který ho doporučí do učitelského ústavu a v různých klášterech mu domluví hraní, aby přece přišel k nějakému krejcaru. Na bytě se Arnošt seznámí s Václavem Černým, také studujícím učitelský ústav, z učitelské rodiny, a stanou se z nich nerozluční přátelé.

Mezitím doma rodina truchlí po mamince a manželce, ale hlavní tíha povinností po zemřelé matce dopadá na nejstarší dceru Hedviku. Třetí v pořadí, syn Jiří, později odejde vyučit se sladovnickému řemeslu do Prahy, aby mohl jednou převzít rodinný pivovar.

Pan starý se začne po smrti ženy více stýkat s rodinou místního lékárníka, kde žije také, jak se tehdy říkávalo, "stará panna" Lory, postarší sestra lékárníkova. Časem to dospěje až tak daleko, že se slaví svatba slečny Lory a pana starého. Do domu Podzimkových to však nepřinese nic dobrého.

V Praze se Arnošt trápí na studiích, trápí se pro marnou lásku ke Karolině, která odešla jako panská do Prahy, do rodiny příbuzné s lékárníkovými. Arnoštův otec propustí jejího otce ze služby v pivovaru, protože si jeho dcera myslela na jeho syna, ačkoliv starý bednář netuší nic o lásce Karoliny a Arnošta.

Arnoštovo zdraví se začíná povážlivě horšit. Nakonec dopíše otci a ten ho vezme na milost, třebaže se rozešli ve zlém. Vrací se tedy domů a přítel Václav se za ním občas zajede podívat. Dvě ze tří mladších dcer jsou v klášteře na vychování a nová matka si doma zavádí nové pořádky, které jsou po chuti jen staré babičce, přející si vést dům po pansku.

Pak náhle zemře babička. Mezitím už je jasné, že ani Arnoštovi, kterému lékař diagnostikoval souchotiny (TBC plic), dědictví po matce, která však zemřela na jinou chorobu rychle, a tak byla ušetřena zdlouhavého umírání na tuberkulózu, už mnoho z jeho mladého života nezbývá. Zakrátko po babičce umírá i on v náruči věrné sestry Hedviky, s níž se poslední čas, co se vrátil ze studií, velice sblížil.

Paní Lory, ač již pokročilejšího věku, porodí svému muži chlapce, Karlíčka. Karlíček je však velice neduživý, neprospívá, matka, která je velice slabá na nervy, vyčítá otci, že pro starost o Arnošta zanedbával nejmladší dítě. Karlíček záhy umírá.

Ale ještě není v této rodině konec pohřbům. Časem Hedvika zjistí, že i sestra Dolfinka začíná chřadnout a mít podobné potíže jako kdysi Arnošt. Umírá taktéž na tuberkulózu. Paní Lory si pro nevlastní dcery navymýšlí spoustu zbytečných ručních prací a Márinka, nejmladší dcera z prvního manželství pana starého, která u nich stráví nejvíce času, začne křivě růst a udělá se jí hrb.

Syn Jiří, který se vrátil z Prahy vyučen sice poctivě řemeslu, ale se silně zhrublými mravy, převezme rodinný podnik a ožení se s bohatou dcerou z jiné pivovarnické rodiny. Vdá se také Ludvička, vezme si učitele, a když se jim postupně narodí tři děti, Márinka, která zůstala kvůli své vadě svobodná, pomáhá sestře s péčí o ně. Pouto lásky vzniklo také mezi Karolinou Janákovou a Václavem Černým, který se po dokončení učitelských studií stal podučitelem a posléze učitelem v tomto městečku.

Hedvika pro svoji nepostradatelnost v domě zůstala rovněž svobodná a nakonec se dočkala i jakéhosi podrobení paní Lory, která byla přinucena řídit se tím, jak rozhodl manžel a nevlastní dcera o chodu domácnosti.

Je to krásný román, přesně ve stylu, který mám ráda, takže vřele doporučuji k přečtení.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuji za Vaši návštěvu na mém blogu a potěšíte mě, vrátíte-li se dříve či později opět.