Dej každému dni šanci, aby se mohl stát tím nejkrásnějším ve Tvém životě.

Nádhera mého života... Asi tušíte, o čem bude tento blog...ano, správně, o všech radostech a nádherách mého života. Osobně se považuji za nejšťastnějšího člověka na světě. Najdete zde všechno, co mě více či méně zajímá a co tvoří můj život, s jedinou výjimkou, a tou jsou Orlické hory. Věnovala jsem jim samostatný blog, který najdete pod tímto odkazem: Po západu slunce... Potěšíte mě, když se budete vracet a nalézat zde inspiraci pro svůj život.

Vaše Lady In Brown


Mateřídouška úzkolistá

5. ledna 2017 v 18:28 | Lady In Brown |  Z bylinkové zahrádky
MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ - THYMUS SERPYLLUM L. sp. Coll.

1) Čeleď hluchavkovitých - LAMIACEAE.
2) Polokeřík s plazivou lodyhou, na bázi dřevnatou, olistěnou, zpravidla s koncovým květenstvím. Postranní kvetoucí lodyhy má tupě čtyřhranné, listy čárkovité nebo úzce eliptické, přisedlé. Drobné květy jsou v hlavatém květenství, červenofialové barvy. Plodem jsou tvrdky. Celá rostlina příjemně voní, kvete v VI - IX. Potřebuje mnoho slunce a tepla, a proto se vyskytuje na kamenitých plochách pastvišť.
3) Má v oblibě palouky, sušší stráně, louky a příkopy, meze, pěšinky a slunné paseky s výživnými, neutrálními až slabě zásaditými půdami.
4) Předmětem sběru je nať - HERBA SERPYLLI. Sbírá se pokud možno na začátku květu mezi 12. a 14. hodinou. Při sběru vyřazujeme zdřevnatělé části.
5) Nabízí siličnou drogu s obsahem cymolu, thymolu, karvakrolu, linalolu, borneolu, tepineolu, alfa a beta pinénu. Dále zde nacházíme třísloviny, saponiny, hořčinu sepyllin, flavony a minerální látky.
6) VNĚJŠÍ POUŽITÍ: dermatologikum, gargarismum, antirevmatikum, záněty dutiny ústní, posilující koupele, podvrtnutí, obrna, mrtvice, skleróza multiplex a chřadnutí svalů. Izolovaná silice je součástí mastí prokrvujících pokožku.
VNITŘNÍ POUŽITÍ: expectorans, obstipantium (i při infekčních průjmech), urodesinficiens, spasmolytikum, karminativum, rozpouštění hlenů při katarech dýchacích cest, bronchitidě a černém kašli, má protihlístový účinek. Popis indikačních skupin naleznete zde.
8) Neúměrné dlouhé používání snižuje její účinnost a vede k narušování sliznic. Předávkování může vyvolat otravu doprovázenou omámením a podrážděním ledvin. Do polštářku je možné ji kombinovat s heřmánkem a řebříčkem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuji za Vaši návštěvu na mém blogu a potěšíte mě, vrátíte-li se dříve či později opět.