Dej každému dni šanci, aby se mohl stát tím nejkrásnějším ve Tvém životě.

Nádhera mého života... Asi tušíte, o čem bude tento blog...ano, správně, o všech radostech a nádherách mého života. Osobně se považuji za nejšťastnějšího člověka na světě. Najdete zde všechno, co mě více či méně zajímá a co tvoří můj život, s jedinou výjimkou, a tou jsou Orlické hory. Věnovala jsem jim samostatný blog, který najdete pod tímto odkazem: Po západu slunce... Potěšíte mě, když se budete vracet a nalézat zde inspiraci pro svůj život.

Vaše Lady In Brown


Severní ledový oceán

14. prosince 2016 v 23:37 | Lady In Brown |  Oceánografie
SEVERNÍ LEDOVÝ OCEÁN

Severní ledový oceán, nejmenší ze všech oceánů, je téměř uzavřen mezi Asií, Evropou, Grónskem a Severní Amerikou. V zimě je skoro celý pokrytý kerným plovoucím ledem, jehož plocha se v letním období zmenšuje na polovinu. Průzkum Arktidy v 18. a 19. století byl iniciován snahou najít obchodní spojení mezi Atlantským a Tichým oceánem. Severního pólu dosáhla jako první americká expedice vedená R. Pearym v roce 1909.

CIRKULACE VODY
Severní ledový oceán dostává obrovský přísun sladké vody od velkých sibiřských řek. To spolu s mrznutím a táním mořského ledu vede ke vzniku vrstvy převážně sladké vody na povrchu oceánu. Nad Kanadskou pánví dochází ke koloběhu vody proti směru hodinových ručiček a z Čukotského do Grónského moře teče Transpolární proud. Z Atlantského oceánu přitéká do Severního ledového oceánu v nevelké hloubce teplá slaná voda a zpět se vrací velmi studená a velmi slaná "spodní voda". 80 % výměny vody Severního ledového oceánu probíhá se severním Atlantikem, okolo 20 % vody pak s Tichým oceánem. Přibližně 2 % vody opouští Severní ledový oceán ve formě ledových hor. Plocha arktického ledu se v posledních desetiletích snížila, a dokonce okolo severního pólu bylo jednu dobu otevřené moře bez ledu. V důsledku globálního oteplování by mohl mořský led Arktidy do konce 21. století zmizet docela.

MOŘSKÉ DNO
Dno Severního ledového oceánu je tvořeno dvěma velkými pánvemi oddělenými prudkým Lomonosovovým hřbetem. Na straně bližší k Severní Americe leží Kanadská rovina a Marovova pánev, jež jsou odděleny Mendělejevovým hřbetem. Na straně Eurasie jsou Eurasijská a Nansenova pánev oddělené Gakkelovým hřbetem, který je pokračováním Středoatlantského hřbetu. Mladá Arktická pánev se začala otvírat přibližně před 36 miliony let, čímž dokončila oddělení Severní Ameriky od Evropy a spojila Severní ledový oceán s Atlantským. Ve srovnání se šelfy Severní Ameriky, které bývají obvykle 50 - 125 km široké, existuje u břehů Asie nezvykle široký pevninský šelf s mělkým mořem, který se na některých místech táhen až do vzdálenosti více než 1600 km.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuji za Vaši návštěvu na mém blogu a potěšíte mě, vrátíte-li se dříve či později opět.