Dej každému dni šanci, aby se mohl stát tím nejkrásnějším ve Tvém životě.

Nádhera mého života... Asi tušíte, o čem bude tento blog...ano, správně, o všech radostech a nádherách mého života. Osobně se považuji za nejšťastnějšího člověka na světě. Najdete zde všechno, co mě více či méně zajímá a co tvoří můj život, s jedinou výjimkou, a tou jsou Orlické hory. Věnovala jsem jim samostatný blog, který najdete pod tímto odkazem: Po západu slunce... Potěšíte mě, když se budete vracet a nalézat zde inspiraci pro svůj život.

Vaše Lady In Brown


Mořský led

19. listopadu 2016 v 16:37 | Lady In Brown |  Oceánografie

MOŘSKÝ LED

Mořský led je mořská voda, která zmrzla na mořské hladině a pluje po vodě. Patří sem kerný plovoucí led, který není spojen s pobřežím a je hnán větrem a mořskými proudy, a pripaj, pruh ledu přimrzlý k pobřeží. Tvorba a tání mořského ledu ovlivňuje cirkulaci vody v oceánech. Má významný vliv na stabilizaci světového podnebí, neboť reguluje výměnu tepelné energie mezi polárními oceány a atmosférou. Mořský led také odráží většinu slunečního záření, a tak v létě omezuje oteplování polárních oceánů. V zimě působí jako izolace a snižuje teplené ztráty. V současné době se vědci obávají zmenšování plochy mořského ledu v Arktidě, neboť by to mohlo ovlivnit podnebí a život na Zemi.

VZNIK LEDU
Mořská voda začíná zamrzat při teplotě -1,8 °C, tedy o něco nižší než je bod mrazu sladké vody. Tvorba mořského ledu začíná tím, že se ve vodě objeví malinké ledové krystaly podobající se jehlám (ledová tříšť). Mořská sůl se nemůže do ledu začlenit a krystaly ji vytěsňují. Vznikající mořský led se postupně mění v silnější vrstvu mokrého ledu a pak, při obvyklém vlnění, v mozaiku ledových desek, které se říká lívancový led. Ten postupně tuhne v tabulový led, který ale dmutí a vítr opět rozlámou. Jednotlivé kusy ledu se pak buď vrství na sebe nebo jsou vytlačovány do výšky a v tomto případě každé vyvýšenině odpovídá na spodní straně ledu opačná struktura, tzv. kýl. Tyto procesy vedou ke vzniku silné a pevné vrstvy ledu. Nově vzniklá zpevněná vrstva ledu se nazývá mladý led a dosahuje tloušťky až 30 cm. Mladý led přes zimu postupně sílí. Led, který přetrvá do příští zimy, se nazývá víceletý led.

PLOCHA A TLOUŠŤKA
Plocha mořského ledu na polárních oceánech se v průběhu ročního cyklu mění. Přibližně 85 % zimního ledu, který se vytvoří na Jižním oceánu, v létě roztaje. Tento led dosahuje v průměru tloušťky jen jednoho nebo dvou metrů. V Arktidě však většina ledu vydrží několik sezón a tento víceletý led bývá silnější - v průměru 2 - 3 metry. V zimě pokrývá většinu Severního ledového oceánu kerný plovoucí led. V létě je jeho plocha obvykle poloviční. V poslední době byl letní ústup ledu výraznější, což vzbudilo obavy, že by ledová pokrývka Arktidy mohla během 30 až 40 zmizet docela.

DÍRY V LEDU
Dokonce i v těch malých částech polárních oceánů, které mají více či méně trvalou ledovou pokrývku, se občas objevují díry a trhliny. Tyto otvory se zančně liší svou velikostí a mají různá jména. Trhliny jsou úzké škvíry, po nichž se obvykle není možné plavit lodí. Vodní kanál je dlouhý, rovný a úzký průplav, který se samovolně otvírá v mořském ledu, takže jím mohou proplouvat menší hladinová plavidla a někteří mořští savci. Polyně jsou leduprosté plochy o rozloze několika stovek čtverečních kilometrů přibližně kruhovitého tvaru. Někdy vznikají v místech teplých výstupných proudů nebo poblíž pobřeží, kde vítr odhání nově vzniklý mořský led od pobřeží.

ŽIVOT V OKOLÍ LEDU
U mořského ledu se daří živým organismům. To proto, že při tvorbě ledu se sůl vylučuje do vody, která houstne, klesá, a nutí na živiny bohatou vodu stoupat. Dostatek živin a slunečního záření v létě podporuje množení fytoplanktonu, který dobrým zdrojem potravy a tvoří základnu potravního řetězce pro ryby, savce a ptáky. V Severním ledovém oceánu poskytuje mořský led prostor k odpočinku a plození mláďat pro tuleně a mrože a prostor k lovu a rozmnožování pro lední medvědy a polární lišky. V Antarktidě poskytuje obživu tuleňům a tučňákům. Trhliny v ledu jsou pro tyto živočichy životně důležité. Tuleni, tučňáci a velryby jsou na nich závislí, neboť se zde mohou nadechnout a lední medvědi u nich loví. Zmenšení rozlohy mořského ledu by drasticky zmenšilo jejich životní prostor, což by vedlo k jejich vyhynutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuji za Vaši návštěvu na mém blogu a potěšíte mě, vrátíte-li se dříve či později opět.